
Vedec Frank Fenner sa domnieva, že ľudstvu zostáva sto rokov. Potom vyhynieme, rovnako ako obyvatelia niektorých častí sveta. Podľa človeka, ktorý sa podieľal na odstránení pravých kiahní, ľudia vyhynú kvôli preľudneniu, ničeniu životného prostredia a zmene klímy.
Emeritný profesor Frank Fenner je profesorom mikrobiológie na Austrálskej národnej univerzite, ktorý tvrdí, že druh homo sapiens nebude schopný prežiť populačnú explóziu a bezuzdnú spotrebu a spolu s ďalšími druhmi do sto rokov vyhynie.
Frank Johannes Fenner sa narodil v roku 1914. Na University of Adelaide získal titul z medicíny a chirurgie. V tomto roku, znepokojený vzostupom Hitlera, si legálne zmenil svoje druhé meno na John. Fenner publikoval 22 kníh a 290 vedeckých štúdií a významne sa tiež podieľal na kontrole austrálskej populácie divokých králikov pomocou vírusu myxomatózy. Profesor Fenner sa celý život zaujímal o životné prostredie av rokoch 1973-1979 bol riaditeľom Centra pre štúdium zdrojov a životného prostredia. Za svoje celoživotné dielo získal množstvo ocenení.
Poznáte najväčšie divy prírody podľa fotografie? Ukážte, ako vám ide zemepis
Ničivá sila ľudí
Aj keď sa ľudia snažia katastrofu odvrátiť, nesnažia sa dosť. Aj preto je podľa jeho názoru situácia nezvratná. Našu Zem sme ovplyvnili viac ako doby ľadové alebo dopady komét. A to je zmena klímy len na začiatku. „Čaká nás rovnaký osud ako ľudí na Veľkonočnom ostrove,“ tvrdí Fenner, ktorý tiež myslí, že bude oveľa viac vojen o jedlo.
Poučme sa z osudu Veľkonočného ostrova
Veľkonočný ostrov je známy svojimi kamennými sochami, ktoré tu vybudovali zrejme Polynézania okolo polovice prvého tisícročia nášho letopočtu. Počet obyvateľov tohto malého ostrova najprv rástol pomaly, neskôr však pomerne prudko. Boli tu odstránené lesy a vyhynuli všetky stromové zvieratá, až sa populácia postupne zrútila a do polovice 19. storočia prakticky zanikla. Rovnaký osud asi čaká aj celú našu planétu, hovorí evolučný biológ Jared Diamond.
S jeho názorom nesúhlasí profesor Stephen Boyden, ktorý stále dúfa v potrebné revolučné zmeny, aby sa dosiahla ekologická udržateľnosť.
Profesor Fenner sa trvalo zaujímal o životné prostredie a bol zakladajúcim riaditeľom Centra pre štúdium zdrojov a životného prostredia na ANU. Bol zástancom toho, aby Austrália mala ekologicky a sociálne udržateľnú populáciu. Už v júni 2010 predpovedal v rozhovore pre denník The Australian vyhynutie ľudského rodu do jedného storočia, a to predovšetkým v dôsledku preľudnenia, degradácie životného prostredia a klimatických zmien. Jeho prirovnanie celej planéty k vývoju na Veľkonočnom ostrove je desivé. Ale pomerne logické.
Zdroje: phys.org, en.wikipedia.org/wiki/Frank_Fenner