
Obyvatelia starého Egypta verili, že je smrť bránou do iného sveta. Aby však ich život neskončil už na zemi, bolo nevyhnutné, aby bolo ich telo na posmrtný život pripravené, teda neporušené. Aby sa predišlo rozkladu, bola nutná mumifikácia.
Ako vieme z dostupných prameňov, balzamovanie a mumifikáciu poznali Egypťania už pred piatimi tisíckami rokov. Hoci bol celý postup považovaný nielen za posvätný, ale aj tajný, existujú o ňom správy. Zrejme prvá zmienka pochádza z pera starogréckeho historika Hérodota, ktorý ho opísal v roku 450 pred naším letopočtom.
Nález, ktorý prekvapil
Zistenia výskumov z poslednej doby sú pomerne prekvapivé. Ukazujú, že Egypťania užívali veľmi vyspelý proces balzamovania už o celých tisíc rokov skôr, ako sa predpokladalo! Čo viedlo bádateľa k tejto domnienke? Je to múmia nájdená v roku 2019, o ktorej sa spočiatku domnievali, že je o tisíc rokov mladšia. Tento nález veľmi dobre zachovanej múmie vysoko postaveného šľachtica menom Khuwy je ďaleko starší, a je to najskôr jedna z najstarších múmií. Jeho telo bolo mumifikované veľmi sofistikovane, o použitých materiáloch vrátane jemného pláteného obväzu a kvalitnej živice sa malo za to, že sa začali používať až o tisíc rokov neskôr.
Našli vďaka starovekej mape Atlantídu. Zostala po nej vyprahnutá púšť a záhadné Oko Sahary
Stav zachovania múmie a použité materiály preto najprv archeológmi zmiatli. Skutočný vek múmie odhalila až následná datácia a analýzy.
Prepisujú sa dejiny Starej ríše
Tento najnovší a veľmi vzácny nález bol objavený pred dvoma rokmi v archeologickej lokalite Sakkára, keď boli spisované pyramídy z doby posledného kráľa Piatej dynastie vládnucej od začiatku 25. storočia pred n. l. do polovice 24. storočia, faraóna Džedkarea Isesiho. V jednej z najstarších egyptských hrobiek z éry Starej ríše, to znamená z obdobia 2 700-2 200 pred n. l., bola nájdená múmia. Hieroglyfy v tejto ozdobnej hrobke potom ukázali, že sa jedná o príbuzného kráľovskej rodiny Khuwyho, ktorý žil pred viac ako 4 000 rokmi.
Pokiaľ je to skutočne múmia zo Starej ríše, resp. Khuwy, bude to veľký prielom v dejinách starovekého Egypta a bude teda nutné „prepísať“ fakty o mumifikácii a histórii Starej ríše.
Počas procesu balzamovania boli na konzerváciu tela používané kúpele v živiciach zo stromovej miazgy a potom bolo telo zabalené do plátenných obväzov. Ako už bolo spomenuté, Khuwyho telo bolo natreté
vysoko kvalitnou živicou a zabalené do jemných plátenných obväzov, ktoré, ako sa vedci domnievajú, je až z doby 21. egyptskej dynastie. Až do tejto doby vedci predpokladali, že mumifikácia v Starej ríši bola jednoduchá, aj použitie živíc u múmií tej doby bolo pomerne obmedzené. Práve preto sa táto múmia s hojnosťou živice a textilu podobá múmiám tisíc rokov starším a pôsobí úplne iným dojmom mumifikácie.
Zakaždým, keď je objavená strašia hrobka či múmia, čo je tento prípad, môže dôjsť k určitému prehodnoteniu egyptských múmií a mumifikácie v mnohých ohľadoch.
Zdroje: egyptologie.cz, www.starovekyegypt.net, www.theguardian.com, www.ancient-origins.net, www.youtube.com