
Keď Katharina von Hohenzollern v roku 1853 vstúpila do kláštora Sant’Ambrogio, čakala, že sa konečne oddá zbožnému spôsobu života. Namiesto toho ale bola svedkom falošných zázrakov, vrážd a sexuálneho zneužívania, ktoré sa neskôr snažil Vatikán utajiť. Márne…
Celý život dcéra kniežaťa, ovdovelá a chorá Katharina, túžila po jedinom. Stať sa nevestou Kristovou. Podarilo sa jej to až v jej štyridsiatich rokoch, keď sa na odporúčanie svojho spovedníka stala členkou uzavretej spoločnosti františkánskych mníšok obývajúcej kláštor Sant’Ambrogio della Massima v Ríme.
Už ako novicku ju prekvapil kult, ktorý sa vytvoril okolo mladej a charizmatickej abatyše Márie-Luisy. Neskôr pochopila prečo. Ložom Matky predstavenej prechádzali nielen členky rádu, ale aj kláštorný spovedník.
14-roční žiaci zo základnej školy hrali zaujímavú hru, 6 študentiek otehotnelo
Zúfalá Katharina von Hohenzollern
Zasvätovací rituál v súkromných komnatách Márie-Luisy, prostredníctvom ktorého sa mala prenášať „božská sila”, Katharina odmietla. To bola neposlušnosť, ktorú nikto nečakal.
Najvyššia zástupkyňa kláštora a nymfomanka v jednej osobe sa rozhodla, že princeznú odstráni. Rok jej do jedla pridávala sklený prášok, ópium a rulík zlomocný. Katharina ale mala tvrdý korienok. Aj napriek tomu, že jej bolo čím ďalej tým viac zle, pokusy o otravy prežila.
Ukázalo sa, že mala šťastie. Jej predchodkyne, ktoré sa proti zneužívaniu postavili, skončili mŕtve v kláštorných katakombách. Nemka preto na nič nečakala a napísala list svojmu príbuznému, arcibiskupovi Gustavovi Adolfovi zu Hohenlohe-Schillingsfürstovi.
Za zatvorenými dverami
Vyšetrovanie prebehlo rýchlo. Potvrdilo sa, že Mária-Luisa zavraždila troch mníšky a sestrám do pitia podávala byliny, aby boli pre nadchádzajúcu noc povoľné. Celá záležitosť bola tak šokujúca, že sa ju cirkev snažila zamiesť pod koberec. Kláštor bol rozpustený, abatyša dožila v izolovanej cele a spovedník Peters bol odsúdený na dva roky väzenia. Záznamy o prípade boli uzamknuté v tajných archívoch.
Tie však boli v roku 1998 otvorené a na dokumenty náhodou narazil historik Huber Wolf. V roku 2015 ich vydal knižne pod názvom Mníšky Sant’Ambrogio: Skutočný príbeh škandalózneho kláštora.
www.salon.com, www.historicalnovelsociety.org, www.de.wikipedia.org