
Vedci z celého sveta pracujú na spôsoboch, ako zničiť alebo aspoň presmerovať zabijácke asteroidy skôr, ako zasiahnu Zem. Ale čo keď sa ukáže, že našu planétu ohrozuje celá spŕška asteroidov? Alebo by Zem ohrozil iný vesmírny jav, napríklad výbuch supernovy blízkej hviezdy?
V týchto prípadoch by naše prežitie nemuselo závisieť od zastavenia ničivej udalosti, ale od nasmerovania obežnej dráhy Zeme mimo hroziace peklo. Astrofyzik Matthew Caplan z Illinoiskej štátnej univerzity teraz navrhol „hviezdny motor“, ktorý by teoreticky mohol presunúť celú našu slnečnú sústavu z jednej časti Mliečnej dráhy do druhej. Štúdia popisujúca tento stroj bol publikovaný v časopise Acta Astronautica.
Zariadenie by fungovalo podobne ako raketa. Bolo by umiestnené v blízkosti Slnka a pomocou Dysonovej gule by zhromažďovalo hmotu z hviezdy, potom by ju rozdelilo na vodík a hélium a vytvorilo protichodné prúdy energie. Hélium by sa spaľovalo vo fúznych reaktoroch a vytváralo by spätný prúd, zatiaľ čo atómy vodíka by sa spracovávali v urýchľovači častíc, ktorý by urýchlený vodík chrlil proti povrchu Slnka, čím by sa zabránilo zničeniu stroja hviezdou, ako píše server Futurism.
Posledné snímky záhadnej ľudskej tváre z Marsu. Do kauzy vniesli iba ďalšie nejasnosti
Caplanov pohon by fungoval ako obrovský remorkér, ktorý by Slnko tlačil zo súčasnej polohy na novú rýchlosťou asi 50 svetelných rokov za milión rokov. To sa nemusí zdať príliš rýchle, ale o udalosti, ktorá by vyžadovala použitie slnečného motora, by sme pravdepodobne vedeli tisíce alebo dokonca milióny rokov vopred.
To znamená, že Caplanov pohon by bol dostatočne rýchly na to, aby vytlačil Slnko z cesty hroziacej katastrofe, a vďaka gravitácii by Zem a ostatné planéty nasledovali hviezdu.
Zdroj: redakcia, futurism.com, science.org