
Patrí medzi najzáhadnejšie ľudské výtvory na planéte Zem a jedná sa o geoglyfy na náhornej plošine juhoamerického Peru. Nikto stále netuší, kto presne si dal s vytvorením obrích rytín prácu a prečo. Dokopy je ich viac ako 300.
Sú najvýraznejšou skupinou geoglyfov, ktoré boli na svete objavené. Svojím rozsahom, veľkosťou, rozmanitosťou a vekom nemajú konkurenciu v žiadnom podobnom diele. Nie je teda divu, že stále priťahujú pozornosť vedcov naprieč odbormi.
Píle sa vypláca. Po takmer dvoch rokoch terénnych a leteckých prieskumov medzinárodný tím zložený z peruánskych a japonských odborníkov oznámil, že objavil ďalších 168 nových obrazcov.
Nové geoglyfy Nazca
Hlavný archeológ výskumného programu Nazca Lines Jorge Olano uviedol, že nové geoglyfy majú v priemere 2 až 10 metrov. „Predstavujú ľudské postavy, ťavy, kosatky, vtáky, mačkovité šelmy a hady. Pravdepodobne pochádzajú z obdobia medzi rokmi 100 pred n. l. a 300 pred n. l.
Obrazce boli vytvorené odstránením čiernych kameňov z povrchu zeme, aby sa odhalila biela piesočnatá hlina, ktorú skrývali. Súčasný výskum navyše odhalil, že na planine Nazca existujú dva typy týchto umeleckých diel. Lineárne a reliéfne.
„Z novo objavených geoglyfov je iba päť prvého typu, zatiaľ čo 163 je druhého typu. Väčšina tých, ktoré sú reliéfne, sú malé, a to s priemerom menším ako 10 metrov. Nachádzajú sa pozdĺž starovekých chodníkov,“ upresňuje profesor Masato Sakai z Univerzity Yamagata.
Záhadné geoglyfy
Vedci dúfajú, že ďalší výskum poodhalí rúško tajomstva, ktoré geoglyfy, ktoré sa rozprestierajú na rozlohe zhruba 520 kilometrov štvorcových, stále zahaľuje. Možno ich totiž rozoznať iba z vtáčej perspektívy.
Podľa niektorých teórií tak slúžili na komunikáciu s božstvom, predstavovali astronomický kalendár alebo označovali miesta s výskytom podzemnej vody.
Zdroj:
www.yamagata-u.ac.jp, www.theguardian.com, www.npr.org