
Chlamydoselachus anguineus je druh žraloka, ktorý je často označovaný za živú fosíliu. Je tomu tak preto, že zostal z veľkej časti nezmenený viac ako 80 miliónov rokov, čo z neho robí jeden z najstarších známych doteraz žijúcich druhov žralokov. Údajne toto monštrum terorizovalo praveké more.
Žralok škrehotavý je nazývaný živou fosíliou, pretože má mnoho znakov, ktoré sú podobné vyhynutým druhom žralokov, ktorí žili v čase dinosaurov. Má napríklad dlhé telo podobné úhoru, primitívnu stavbu čeľustí a jedinečnú sadu zubov usporiadaných v radoch. Tieto znaky zostali po milióny rokov z veľkej časti nezmenené, čo zo žraloka ryhovaného robí fascinujúci príklad evolučnej fázy.
Inkvizícia otvorila tajný archív: Hrôzy páchané na mníškach za múrmi kláštora otriasli svetom
Veľmi vzácny a ťažko polapiteľný
Napriek jeho dávnemu pôvodu je o správaní žraloka riasnatého v jeho prirodzenom prostredí známe len veľmi málo. Predpokladá sa, že ide o pomaly sa pohybujúceho a učenlivého predátora, ktorý sa živí predovšetkým menšími rybami a kalmami. Jeho hlbokomorské prostredie a nepolapiteľná povaha sťažujú jeho štúdium a väčšina toho, čo je o žralokovi ryhovanom známe, pochádza z exemplárov, ktoré náhodne ulovili rybári alebo boli nájdené vyplavené na brehu.
Žraloky ryhované (či škrehotaví, majú viac názvov) sa obvykle vyskytujú v hlbokomorskom prostredí a je známe, že obývajú hĺbky až 1 500 metrov. Vyskytujú sa na rôznych miestach sveta, vrátane vôd okolo Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. V roku 2016 bol pri portugalskom pobreží ulovený žralok škrehotavý, čo vyvolalo rozruch medzi morskými biológmi i širokou verejnosťou.
Na video sa pozrite tu:
Po milióny rokov nezmenený
Celkovo možno povedať, že Chlamydoselachus anguineus je jedinečný druh žraloka, ktorý sa z veľkej časti nezmenil viac ako 80 miliónov rokov, čo mu vynieslo titul žijúcej fosílie. Obvykle sa vyskytuje v hlbokomorskom prostredí a je známy ako pomaly sa pohybujúci dravec, ktorý sa živí menšími rybami a kalmami. Napriek jeho dávnemu pôvodu je o správaní žraloka ryhovaného v jeho prirodzenom prostredí známe len veľmi málo, čo z neho robí fascinujúci predmet ďalšieho štúdia.
Každý úlovok tohto žraloka vzbudí senzáciu. Nie inak tomu bolo aj v Portugalsku.
Portugalský úlovok
Pri portugalskom pobreží Algarve bol totiž nájdený vzácny žralok s neobvyklými zubami a hlavou pripomínajúcou hada. Neskôr bol identifikovaný práve ako vzácny žralok škretavý. Samec bol ulovený v hĺbke 700 metrov, dosahoval dĺžku 1,5 metra. Na prvý pohľad rybárov zaujalo jeho unikátne usporiadanie zubov: Jeho 300 zubov mu umožňuje zachytiť kalmáre, ryby a iné žralokmi v náhlych výpadoch. Predtým bol tento žralok predátorom pravekých morí.
Problematický popis druhu
Ako uvádza Wikipédia, tento druh žraloka identifikoval a prvýkrát opísal zoológ Ludwig Döderlein a nebol to jednoduchý proces. Po štúdiu prvých exemplárov, ktoré mu trvalo tri roky, totiž obsiahly rukopis so svojimi poznámkami stratil… Takže o tri roky neskôr ho popísal zoológ Samuel Garman, ktorý sa stal autorom článku „Neobyčajný žralok“, kde ho pomenoval Chlamydoselachus anguineus (úhorovitý žralok s volánmi ). Okrem všetkých názvov vyššie sa mu ale tiež hovorí jašteričný alebo lešenársky žralok, najbežnejšie mu ale hovoríme škrehotavý.
Za „živú fosíliu“ je popisovaný preto, že jeho rodová línia sa datuje do obdobia karbónu. Odvtedy sa jeho anatómia a stavba tela nezmenila, teda odkedy sa prvýkrát objavil v pravekých moriach v období neskorej kriedy (cca 95 mil. rokov) a neskorej jury (150 mil. rokov), zostáva stále rovnaký.
Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Frilled_shark, www.ctvnews.ca, www.nationalgeographic.com